Delo gasilcev je na splošno zelo zahtevno in nevarno. Vsako njihovo posredovanje poteka ob najrazličnejših situacijah in zahtevnih pogojih, zato morajo pri tem upoštevati določena pravila ukrepanja. Vsakemu takemu ukrepanju pravimo gasilska intervencija in je ključnega pomena za reševanje življenj in človekovega premoženja.
Seveda pa je varnost gasilcev v takšnih primerih na prvem mestu. Zato so gasilci za vsako takšno ukrepanje ustrezno usposobljeni in delujejo po predpisih, ki jih gasilska intervencija določa. Ukrepanje je odvisno predvsem od vrste nesreče in stopnje nevarnosti, s čimer pa se gasilci seznanijo na rednih usposabljanjih in izobraževanjih.
Posamezna gasilska intervencija je odvisna od stopnje nevarnosti
Vsi vemo, da nam gasilci priskočijo na pomoč kadarkoli potrebujemo pomoč. Vsakemu takšnemu posredovanju pravimo gasilska intervencija, ne glede na stopnjo nevarnosti. Torej gre lahko za zelo obsežen požar, ali pa le za nedolžno reševanje hišnega ljubljenčka z bližnjega drevesa.
Ne glede na to, za kakšno vrsto nesreče gre, morajo imeti gasilci za posredovanje v gasilski intervenciji ustrezno znanje, vozila in opremo, poleg tega pa morajo poskrbeti tudi za svojo varnost. Ta je vedno na prvem mestu, zato so tudi postopki gasilske intervencije takšni, da vedno zagotavlja varnost vseh gasilcev.
Operativno taktični postopki so pogoj za ustrezno posredovanje v gasilski intervenciji
Vse se seveda začne pri klicu na pomoč. Regijski center za obveščanje, ki sprejme klic na pomoč, glede na resnost nesreče aktivira najbližje gasilsko društvo. Vsak gasilec prejme obvestilo na svoj pozivnik in takrat se gasilska intervencija začne. Vsi gasilci se zberejo v prostorih gasilskega društva, kjer se ustrezno opremijo in se z gasilskimi vozili odpravijo na mesto nesreče.
Glede na vrsto nesreče, gasilci ustrezno ukrepajo, za kar pa potrebujejo tudi veliko tehničnega znanja. Vsaka gasilska intervencija poteka v točno določenem nizu nalog in opravil, zaradi katerih je celotno ukrepanje hitrejše in učinkovitejše.